Barion Pixel

PELENKÁTLANODJ HÉT 🎁 MÁJUS 6-12. 🚀 INFÓHOZ KATT IDE

EC-zés utáni szobatisztaság tapasztalatok

Nemrég a TV2 csinált velem, Cookyval és Dr. Tausz István gyerekorvossal egy riportot. Itt most a következőre szeretnék reagálni:

“Az így szoktatott gyerekek olyan 1,5 éves koruk körül szobatiszták lesznek míg az állandóan pelenkát használók olyan 2-3 éves kor körül szoknak át a bilire. A Tények által megkérdezett gyerekorvos szerint nincs ezzel semmi baj.” – mondja a Narrátor, a gyerekorvos pedig így folytatja:

Ennek nagyon széles határa van. Pélául az éjszakai bepisilésnél, akár 5 éves korig nem tekintjük kórosnak azt, hogyha egy gyerek éjszaka bepisil és pelenka szükséges a számára.

Dr. Tausz István, Gyerekorvos

Megkérdeztem néhány szakembert, hogy ők mit gondolnak az itt felvetett érvekről.

  • Bielik Hanga: Gyermekpszichológus és ápoló asszisztens, egy EC-s kislány anyukája.
  • Gasparovszky Beáta: Háziorvos, egy EC-s kisfiú anyukája.
  • És még egy Orvos, EC anyuka. (Ő névvel nem vállalta.)

Mikorra lesz szobatiszta egy gyerek?

Beáta: A szobatisztaság kialakulásában valóban az orvosi szakirodalom alapján engedékenyek lehetünk, tehát széles az az életkor amikor még egészségesnek tartjuk.

Hanga: Valamiért napjainkra az is elterjedt hozzáállás, hogy 3-4-5 éves korig pelenkásnak lenni teljesen normális. Nem értem, miért… A gyerekek okosak. Okosabbak és hamarabb megértenek dolgokat, mint azt sok szülő hinné. Miért gondoljuk azt, hogy előbb kell a gyereknek tudnia egy táblagépet nyomkodni, azon fejlesztő programokat használni, mint megértenie azt, hogy a bilibe kell elvégeznie a dolgát.
Itt megint csak az idő és figyelem tényezők jönnek a képbe. Időt és figyelmet kell fordítani a gyermek tanítására. Az elején a szülőnek kell észben tartania, hogy milyen régen is pisilt utoljára a gyerekem – mert ha elmerül a játékban sokszor nem figyel oda, ez így van, de ez nem jelenti azt, hogy agyban éretlen lenne, csak azt, hogy néha elfoglalt és figyelmetlen. Persze ilyenkor könnyebb rajtahagyni a pelust és naponta párszor kicserélni, mint néha rászólni, hogy menjen pisilni vagy átöltöztetni egy esetleges baleset miatt.

Most akkor az EC az szobatisztaságra szoktatás vagy sem?

Beáta: Azonban ez (a végzés életkora – szerk.) az EC szempontjából irreleváns, hiszen itt nem szobatisztaságra nevelünk, csak a csecsemők természetes igényeit figyelembe véve segítjük az ürítést, ami mellett egyszercsak feleslegessé válik a pelenka. Az, hogy ez a tapasztalatok szerint korábban következik be, mint a hagyományos szemlélet mellett, csak egy plusz hozadéka a módszernek.

Hanga: És itt jön be a másik nagy különbség, amit kiemelnék: ez nem bilire szoktatás, amit a pelenkás gyerekkel egyszer csak elkezdenek, hanem a csecsemő ösztönös igényére való adaptív válasz az anyától, hogy amikor jelez, hogy üríteni fog, akkor felkínálja neki a szabad ürítés lehetőségét, az ázsiai-bili vagy EC-bili fölött (vagy csap, WC fölött…), ráadásul egy könnyített pózban, felhúzott lábakkal, amitől a kaki például gyorsabban, könnyebben távozik, ami a kezdetleges izomzattal rendelkező csecsemőnek egy nagy segítség. Gondoljunk csak egy klasszikus hasfájós csecsemőre, aki nagy tekergések, vonaglások és sírás árán tudja csak kipréselni a kakiját.

Éjszaka

Hanga: Az éjszakai bepisilés és a szobatisztáság (ezzel együtt az éjszakai ágytisztaság) két nagyon külön dolog.
Egyfelől az éjszakai ágytisztaság egyik fontos feltétele egy hormon, ami alvás közben besűríti a pisit, így az mennyiségre is kevesebb, nem kell éjszaka 2 óránként ürítenie a gyermeknek, hanem elég egyszer felkelnie pisilni, ha szükséges.
Az éjszakai bepisilésnek emellett számos pszichés vagy egészségügyi oka lehet. Főleg ha az már inkább bepisilés és nem a hormon hiánya miatti rendszeres éjszakai pisilés, mint a csecsemőknél.

Milyen egyéb előnyei vannak a szobatisztaságon túl az EC-nek?

EC-s orvos anyuka: Mellesleg személyes tapasztalat, hogy a kezdeti plussz energia megtérül. nagy szabadságot ad ez a módszer, különösen a meleg időszak elején. Nem kellett hatalmas pelenkázótáskákat vinni magunkkal, miután elkezdtünk EC-zni. Szerintem a baba mozgás-érzékfejlődését is pozitívan befolyásolta, hogy mertük pelus nélkül hagyni. A higiéniát ne is említsük, hogy nem kenődik a széklet mindenfelé, sokkal kevesebb idő és vesződés megtiszítani a babát. Illetve nagyon fontosnak tartom, hogy a szülőnek információja van a gyermeke ürítési szokásairól. Egy időszakban pl. ennek megváltozásából már előre sejtettem, hogy pár nap múlva fejlődlsi ugráson megy majd a baba keresztül.

Szakemberek

Hanga: Nagyon is emlékszem, hogy az én kislányomnak mekkora könnyebbséget jelentett ez, mikor megismertük a módszert és elkezdtem ‘támogatni’ a kakilását. A hasfájóssága is sokkal jobb lett, amikor így felhúzott lábakkal a pukik és a kaki is könnyebben távozott.
Persze mostanában mindenhol azt látni, hogy gyógyszereket és cseppeket kell adni a gyereknek, mert az megszünteti a fájdalmakat, megkönnyíti a ‘dolgokat’ – nem, nem mindig a gyógyszer a megoldás. Erre persze időt és energiát kell szánni, a cseppeket meg csak be kell adni, 5 másodperc…

Hanga: Ezt a módszert ezért is tartom nagyon szimpatikusnak, mert itt is megjelenik az, ami az EC-s anyuka dolga: ismernie kell a gyermekét és annak igényeit, szükségleteit. Ha egy anyuka úgy látja, hogy a gyermeke kész a nappali szobatisztaságra és tényleg működik az, hogy nappal szépen a bilibe pisil, de éjszaka még nem működne a dolog, akkor nem parancsol rá, vagy szidja le, hanem vár addig, míg a gyermeken is úgy látja, hogy nyitott rá.

Hanga: Ez azért különbözik még lényegesen a bilire szoktatástól, mert ez így egy folyamatos és szokványos mozzanata a mindennapjainak, melyet a gyermek egészen kicsi korától végzünk, ahogy a megszületése után enni is a szájával kell (nem úgy, mint eddig a köldökzsinóron keresztül). Sok gyerek szívesen pisil, amint kibontják a pelusból, vagyis ösztönösen ‘tiszta szeretne maradni’ (ez egyébként az állatvilágban is jellemző, egyik állat sem piszkít maga alá vagy a fészkébe, majd fekszik utána benne). Ezt az ösztönös viselkedést úgymond erőszakosan elnyomjuk a kényelem miatt azzal, hogy pelust adunk rájuk és így arra vannak kényszerítve, hogy beláthatatlan ideig a piszkukban kelljen feküdniük. Ezt védi ki az EC… a született ösztönös viselkedést támogatja, így nem is kell később változtatni egy megszokott állapoton (ahogy pl a 3 éves korban elkezdett szobatisztaságra szoktatás, amikorra a gyerek már megszokta, hogy maga alá kell piszkítani, mert ez az ‘elvárt’), nem egy élethelyzet változtatás a babánál, ezért nem is mondhatjuk, hogy ez nem egy bilire szoktatás, hanem az igényeire való odafigyelés.

EC-s orvos anyuka: Senki sem mondta, hogy kóros. Csak arról van szó, hogy ha képes lenne a gyermek saját igényei szerint, akkor miért ne segíthetne a szülő neki elvégezni a dolgát.

Anyukák

Egy nem teljesen ide passzoló saját tapasztalat: múlt héten kisfiamnak húgycsőkorreciós műtéte volt, ahol is a doktor úr elmondta, hogy ilyen korban a húgycső általában fejletlen, de kisfiunknál erős, jól fejlett volt, így elvékonyodás nélkül, a húgycső “egyszerű” átvezetésével meg tudták oldani a problémát, sőt szinte még aok is volt az anyag, nyújtani se kellett. Valószínű ezt az EC-nek köszönhetjük, hogy megtanulta rövid ideig tartani, majd elengedni, így most egy sikeres műtét után lábadozik! ????

3 kerdesre. Kislanyommal 4. 5 honaposan kezdtuk az EC-t. Tudatosan nyogessel jelezve mar 7 honapos kora ota csak bilibe kakalt. 16 honapos kora ota meg nappalra teljesen szobatiszta lett, total megbízhatóan balesetmentesen. Az őszi ido es bolcsi bekoszontevel volt egy kis visszaeses, szolt de mire odaertunk a wcre egy ket csepp bement… De azota minden flottul megy. 3.5 eves. Ha lesz testvere is EC-ni fogunk. ????

A lányom most 1 éves, kb. 1 hónapja jelez (9 hónaposan kezdtük), de csak ha épp nincs nagyon elfoglalva valamivel (lenéz a pelenkára és “megfagy”), viszont azt, hogy készen van masszívan jelzi. Bizonyos ideig már vissza tudja tartani (pl. tudja, hogy ha megérkezünk valahonnan, alvás és evés után lesz lehetősége pisilni). Viszont pl. szinte soha nem kakil pelenkába, megvárja a bilit/wc-t (általában reggel ébredés után), mert neki is jobb, ha nem a kakiban ül, nem csípi a fenekét, de szerintem ugyanez igaz a pisire is.

Csak a 2-esre tudok válaszolni, mert az EC-t nem kezdtük el időben. 20 hónapos korában éppen olyan korszak volt, hogy ázott rajta minden pelenka és elegem lett, így a gyengéd szobatisztulást csináltunk végig. 1 hónap alatt szobatiszta lett nappalra, 2 évesen éjszakára is. Igazából én nem gondoltam ezt korainak, csak a védőnő hüledezett, amikor megtudta, hogy már nem pelenkás, hogy “ezt fel kell írni a kéménybe, mert ilyen nincs is” 😀 Szerinte a fiúk 3 éves kor előtt nem nagyon szobatisztulnak.

6 hónaposan keztük
Nappalra 1,5 évesen
Éjjelre 2 éves 4 naposan lette egyik napról a másikra

6 hósan kezdtünk, 14 hósan váltottunk nappalra bugyira, 18 hósan éjjelre-nappalra szobatiszta lett a kisfiam. Ismerősök között vannak még 3 éves pelenkás gyerekek, akiknek nehézséget okoz most a szobatisztulás, van akinél emiatt tolódik az ovikezdés. Én azt, hogy 3-5 éves gyerekeket még pelenkáznak, nem tartom egészségesnek 🙁 , és a természetestől is nagyon messze áll.

🙂 6 honaposan kezdtük. Az én gyermekem már 7 hósan képes volt a pisit pár percig visszatartani, és eleinte non-verbális jelekkel, 18 hós korától verbálisan kommunikálja az ürítési igényét: 18-19 hósan azt mondta “kaka” (pisire, kakira egyaránt), 20 hós kora óta mondatokat használ: pl. “Pisilni kell!” És ezzel egyidejűleg megy a wc-re, és intézi a dolgát. Nem tapasztaltam “rossz berögződést”, az egész folyamatot természetesnek és egészségesnek vélem.

Én a lányomnál másfél évesen gysz-gal hagytam el a pelenka használatát.
Másfél éves volt a lányom, a májusi hidegben kezdtük. 3 hónap alatt jutottam el oda, hogy éjszakára se adtam rá pelust. Nem alakult rosszul, sőt! A dackorszak berobbanása előtt kialakult a nappali szobatisztaság, az ágytisztaság pedig az ő tempójában alakult. Nincs sok gyerek a környezetünkben, van egy 2 éves pelenkás egy 4 éves pelenkás és egy 2,5 éves pelenka nélküli.

Amúgy-most bocsánat, de aki ennyire ellenzi, azok közül senkinek nem mesélte az anyukája, hogy ő maga mikor lett szobatiszta?! 20-30 éve szerintem még elvétve is alig lehetett olyat hallani, hogy 3-4 évesek pelust hordanak.
Én csak a saját családi példákat tudom hozni, hogy mennyire káros a késői kezdés. Két kislány, mindketten 3 éves koruk körül kezdtek nyáron, mert ugye ősztől ovi. Hát egyikük sem jelentette be, hogy ő mostantól a wc-t szeretné használni, így lett erőltetés a vége, mert sürgetett az idő az ovi miatt. Az egyiküknél elég gyakran alakult ki mindenféle húgyúti gyulladás a folyamatos pisi-visszatartás miatt. Sokszor az oviban egész nap nem pisilt. Kakiláshoz hónapokig pelust kért. Ezt látva döntöttem el, hogy mi másképp csináljuk majd, bár tudom, hogy sokan kibeszélnek a hátam mögött emiatt. A kislányom 21 hónapos, és szól, ha pisilnie kell és borzasztó büszke vagyok rá. Nem erőltettem, hanem tanítottam. ????

A szobatisztulashoz még nem értünk, de most volt egy erősebb visszaesés hogy elkezdett lépegetni tanulni, de újra mondja hogy pisi, meg mutay a bilire.

A lányom 9 hónaposan, amikor már stabilan ült, megkapta az első bilijét. Ma már lassan másfél éves és odajön, szól ha dolga van. Még mindig nem beszél, de rámutat a bugyijára, és mi megkérdezzük tőle, hogy pisilni, vagy kakilni kell. Ügyesen bólogat vagy rázza a fejet, de van h már a bilivel együtt jön oda hozzánk.

5 hónapos kora körül kezdtünk el EC-ézni és 19 hónaposan kezdtük a gyengéd szobatisztaságot, pont egy időben az unokatesóm egy évvel idősebb kisfiával, így folyamatosan hallgattuk egymás beszámolóit. A következtetés az, hogy mi gyorsabban haladtunk. Mindkét fiúnál vannak még időnként balesetek (elmélyült játék, váratlan csobogó víz látványa, szokatlan környezet), mi még nem vagyunk ágytiszták, ők már igen, viszont nekik a mai napig nagy gond a kaki, egyre gyakrabban sikerül wc-be, de legtöbbször sír és kéri hozzá a pelust. Ezzel szemben az én fiam 6 hónapos kora óta 80%-ban bilibe kakil és másfél évesen már 99%-ban, minden gond és küzdelem nélkül.

Kisfiam kimegy a szobából, el a játszószőnyegről, elindul a wc felé (persze nem jut el odáig, mert vmi eltántorítja, olyan érdekes ez a világ). Kakinál kérőn néz rám, segítséget kér. Nyugtalansága bilizés után megnyugszik, és utána boldogan, teli mosollyal folytatjuk a napot!
Még nem végeztünk, sok a visszaesés, de minden héten előre haladunk. (Még nem jár, de nagyon próbálkozik, remélem utána már nem lesz ennyi baleset.) Azonban ismerősnél a 2,5 éves babó miután már szólt gogy kell pisilnie, de sose tudta elengedni a bilin, egyszer nagy örömmel ment anyukájához, hogy anya sikerült. Nem tudta, hogy hogyan is kell. Nah ilyen problémánk már nincs.
14 hós, 6 hósan kezdtek

21 hósan 5 nap alatt lett szobatiszta nappalra, éjjelre magától kb. 1-2 hónappal korábban (mivel akkoriban ismertem meg az EC módszerét 18 hó feletti gyerekekre). Visszaesés nem volt, 5-6 baleset igen a következő 2 hónapban.

Szobatisztaság: Attól még, hogy kóros, nem fogom a császárt választani, ha egyszer tudok szülni. Meg a tápszerrel sincs semmi baj, mégis szoptatok. (Tudom, van, aki nem teheti meg, és ezt megértem).
16 hónaposan kezdtünk, és most, 22 hónaposan már balesetmentes, magától szól éjjel-nappal.
Másik gyerek 2 éves korára lett nappalra szobatiszta, alváshoz még fél évig kapott pelenkát. Baleset akkor van, ha a világ másik végén akarja végezni a dolgát, és mire megszerzi a bilit, lerakja a megfelelő helyre, nem bírja tartani.

Szobatisztaság: most lett 18 hós, kb. 15 hós kora óta nem adtam rá pelenkát, tkp. mostanra majdnem teljesen szobatiszta nappalra. Nem lehet persze teljesen ráhagyni a dolgot (tehát pl. otthonról elindulás előtt együtt elmegyünk a vécére), de többnyire előre szól, ha mennie kell (van erre egy speckó nyögése, csak ilyenkor veti be, illetve már mondja is néha, pipi-kaka). Nekem nagy élmény volt látni (a kisfiam után, akinél még nem ezt az utat követtem), hogy teljesen természetesen, szépen, fokozatosan kialakul nála a szobatisztaság, hogy egyre tudatosabb és önállóbb ebben is.
Nem értem ezt a “rosszul elsülő szobatisztaság”-dolgot: én pont az ellenkezőjét látom, hogy szépen, fokozatosan alakul benne a tudatosság az értelmi fejlődésével együtt. Persze, nem minden nap egyforma, de összességében az látszik, hogy egyre ügyesebb ebben is, mint ahogy az élet egyéb területein is fejlődik, szóval nem tapasztaltam visszaesést.

Kb 18 hónaposan kezdtük, 21 hóra nappalra már szobatiszta volt, kisebb balesetekkel. Éjszakai szobatisztaság még nem alakult ki, most 3 éves.
Volt -e visszaesés? Vagy bármi ami arra utalna, hogy “rosszul alakult ki a szobatisztaság”?
Nem

Ami a visszatartási képességet illeti, azt tudom felidézni, hogy a tavalyi nyaralásunkkor négy hónapos volt, mikor ébredés után megszoptattam a strandon, és ahogy a karomban tartottam, éreztem, hogy elkezd erőlködni. Viszont éppen foglalt volt a bili, mert a bátyó “trónolt” rajta, úgyhogy irány a strandi vécé. Biztos ami biztos, törölközőt tettem a babám popója alá, hátha közben elereszti a dolgot, de nem, kivárta, amíg eljutottunk a célig, pedig még néhány percig sorban is kellett álljunk. Azért nekem ez döbbenet volt, de tényleg így történt…

A 2-es kérdésnél a doki válasza igazából korrekt, tényleg ez a tényállás. Más kérdés, hogy spórolhatunk legalább egy év pelenkázást. Illetve az éjszakára van esetleg valami olyan szakirodalom, hogy az EC-s gyerekek éjszaka/alvás közben sokkal bombabiztosabbak? Elképzelhető-e, hogy mivel a pelenkás gyerekeket arra kondicionálták, hogy a pelenkába végezze, ezért az éjszakai visszatartás gyengül vagy a hormonjai nem úgy termelődnek?

Az én kislányom 20 hónapos, bölcsis. 1 hónapos kortól biliztetem, mert meguntam mindent sikálni (pelenkázó, szőnyeg, ruhák,stb) ugyanis pelusba nem ment a ????, csak ha kibontottuk. Volt 1 rosszabb bili elutasítós pár hetünk, de ennyi. Szépen ment, 17 hónaposan nappalra bugyis lett, már alig van baleset, bölcsiben is szól ügyesen, éjszakára még kap pelust, de van hogy 3-4x is száraz marad. Következő babával is így fogok eljárni, de nem reklámozom a módszert, kaptam elég “furcsa” nézést így is ????

Nagyobb fiammal 1 éves kor körül kezdtük az EC-t, másfél éves korára kvázi szobatiszta lett, kaki csak bilibe ment, pisi is nagyrészt. Nappal, otthon már nem használtunk pelenkát, csak kimenőkön és éjszaka. Végül 2 éves kora után kicsivel hagytuk el a pelenkát végleg, de sokkal hamarabb is lehetett volna, csak nem volt elég információm/bátorságom. Semmi gondja nincs a szobatisztasággal. Ellentétben ismerősök gyerekeivel, akik pelenkát hordtak, ők 2,5-3 évesen, vagy később sem szobatiszták, és sok helyen probléma, hogy kakilni csak a pelenkába hajlandó…

Születéstől a teljes szobatisztulásig.
A módszer

Ingyenes, élő, visszanézhető WEBINÁRIUM
EC és szobatisztaság témában

Lyukas popós nadrág és Leszoktató bugyi.
Ruházat