Zsuzsi 34 éves, 4 gyermekes tanítónő a Tudástár Piciknek kurzus alapján kezdett el EC-zni a legkisebb gyermekével. Sokszor felmerül kérdésként, hogy mennyivel több energiát, több figyelmet igényel az EC. Úgy gondolom, hogy 4 gyereket nevelni és közben a legkisebbel EC-zni tökéletesen jó példa arra, hogy az EC mennyire egyszerű.
Sári: Hogyan EC-ztek most a picivel?
Zsuzsi: A kicsivel most részidős EC-zünk a Tudástár Piciknek alapján: itthon nyugiban igyekszünk mindent elkapni, de ha fennforgás van, elmegyünk otthonról, senki nem esik kétségbe, ha a pelusba landol a pisi.
Sári: Mondtad, hogy korábban, a többi gyerekkel nem EC-ztetek. Mi volt ennek az oka? Mi tartott vissza?
Zsuzsi: Rózsa 10, Alma 8, Ágoston 2 évesek, Samu pedig 5 hónapos. Nem is tudom, hogy mikor hallottam először az EC-ről. Talán Almával, a második lányommal mintha már valahol olvastam volna róla, de az első infók alapján azt gondoltam „hát csinálja, akinek 6 anyja van, én erre nem érek rá”. Őszintén megmondom, ezt olyan „elvetemült ősanya” dolognak gondoltam, és megvallom, utána se olvastam akkoriban rendesen.
Aztán Ágostonnal is szembe jött velem, a kis tejtesónkkal is EC-zett az anyukája. Ekkor már nem voltam ennyire előítéletes, de továbbra is azt gondoltam, hogy 3 gyerek mellett ez nekem nem fér bele.
Sári: Mi az, ami most más? Minek a hatására kezdtél most mégis bele az EC-be?
Zsuzsi: A változást az hozta, hogy megismertelek Sári, mutattál nekem egy új utat, és kíváncsivá tettél. A szobatisztasági teszt kurzusban találkoztam pár EC-s információval, majd amikor karácsonyra megleptél minket a Tudástár hozzáféréssel, akkor döntöttem el végleg, hogy ennél jobb alkalom nem lesz! Megbeszéltem a férjemmel is, hogy mit szól hozzá, hajlandó-e elolvasni velem. Úgy döntöttünk, hogy végülis miért ne? Maximum nekünk nem jön be, nem sikerül, és akkor nem EC-zünk. Veszíteni valónk nem volt, de a Tudástárban elhangzott/olvasott infók nagyon meggyőzőek voltak, a lelkesedésem az egekbe szökött. Ráadásul a családban valami csodabogár lettem (jó értelemben), és én szeretek csodabogár lenni… 😀
Sári: Mi a tapasztalatod: milyen az EC-s vs pelusos élet ennyi gyerek mellett?
Zsuzsi: Pelenkát is kell úgyis cserélni, én nem érzem nagy fáradtságnak, hogy elvigyem pisilni pluszban. Az EC-vel úgy tapasztalom, hogy azért nőtt a feladatok száma. Van belefektetett munka, de megéri!
A lényeg, és ami igazán sok gyerek mellett is működőképessé teszi a folyamatot, hogy nem szabad rágörcsölni! Annyit kell bevállalni, amennyit bír az ember. Nincs lelkiismeret furdalásom, ha van egy-egy nehezebb nap, amikor nem tudok úgy odafigyelni, mert tudom, hogy nem ezen múlik! Sőt, szerintem Samu is érzi, hogy adott helyzetben fennforgás van. Ezt bizonyítja nálunk, hogy nemrég volt olyan napunk, amikor minden nyugis volt, és 20 pisiből 15-öt elkaptam! Aztán vannak olyan napok, amikor én is feszültebb vagyok, nem tudok úgy figyelni, és ilyenkor gyakran Samu is csak utólag jelez.
Sári: Tudsz rá úgy figyelni, hogy közben a másik három gyereket is ellátod? Mi a titka, hogy el tudd kapni a pisiket/kakikat miközben ennyi fele kell figyelned?
Zsuzsi: Általában nagyon intenzívek és pörgősek a napjaink, sokfelé kell figyelnem. Alapvetően jellemző ránk, hogy egy kupacban vagyunk. Samu ha nem alszik, mindig ott van mellettünk, ott játszik velünk, ez megkönnyíti az EC-zést. Persze van, amikor valamelyik nagyobbnak valamit segíteni kell, és Samu pont jelez, olyankor viszont igyekszem vele lekommunikálni, hogy most nem tudok menni, nyugodtan pisiljen a pelusba, ki fogom cserélni minél hamarabb.
Sári: Sokaknak az a tapasztalata, hogy csecsemőként több pelusbelsőt használnak – viszont cserébe később meg hamarabb leszoktató bugyira váltanak annyira kevés a tévesztés. Neked ezzel mi a tapasztalatod?
Zsuzsi: Döbbentem vettem észre, hogy mi sokkal több pelust használunk az EC óta! Ugyanis Samu, ha nem is jelez pisi előtt, de utána mindig! Ez alól csak az a kivétel, amikor házon kívül vagyunk (séta, kirándulás, ilyesmi). Ha mamáknál vagyunk, ott is szól! Gyakorlatilag ahogy nedvesnek érzi a pelust, nyafog, hogy cseréljük ki! 😀 Egy tipp: azóta felértékelődtek a tetrapelusok és a szimpla külsők. 😉
Sári: Hogyan összegeznéd? Miért éri meg mégis EC-zni?
Zsuzsi: A többlet feladatok nem fárasztóak egyáltalán! Engem mindig hajt, hogy kíváncsi vagyok, hogy vajon tényleg jól értelmeztem-e e jeleket, tényleg sikerül-e a pisi. Így minden ürítés izgalmas. 😊 Amikor pedig 1-1 sikeres pisi/kaki után Samu rám vigyorog és elégedetten brümmög, az semmivel nem összehasonlítható! Úgy érzem, hogy a kapcsolatunkat is erősíti, valahogy jobban egymásra vagyunk hangolva. Az, hogy odafigyelek az ürítésére is, sokkal érzékenyebbé tett, sokkal könnyebben felismerem, hogy mit próbál kommunikálni velem.
Az már csak hab a tortán, hogy a lányaim is tudnak tanulni ebből a folyamatból. Van, hogy ők szólnak rám, hogy „Anya gyere, szerintem Samunak pisilnie kell!” Ágoston néha féltékenységi rohamot kap, amikor Samut viszem pisilni/kakilni, de ő is tud ebből tanulni, mert apró, kis lépésekben, fokozatosan megtapasztalja, hogy hogyan kell osztozni anyán egy kisebb testvérrel.
Sári: Mit üzennél azoknak, akik most vágnak bele az EC-be?
Zsuzsi: A saját példámból kiindulva annyit mondanék, hogy mi vesztenivalód van? Semmi! Legrosszabb esetben kipróbáljátok és nektek nem jön be. De ha mégis, akkor nagyon sokat lehet vele nyerni! Nekem nagyon hasznos volt Sári Tudástára, mert a neten sok téves információ is kering, sok jószándékú anyuka tud tanácsot adni, de nem biztos, hogy előrébb viszi az embert. Forduljatok a hiteles forráshoz, vágjatok bele és nem fogjátok megbánni!
Az EC gyakorlatáról és a kezdésről 0-9 hó között a Tudástár Piciknek, 10 hó felett és a szobatisztulásról a Szobatisztaság és segített szobatisztaság kurzus csomagban tudhatsz meg többet.